Slovenský raj - správa NP

Banská Bystrica - ŠOP SR

Adresa

Správa NP Slovenský raj
Štefánikovo námestie c.9
052 01 Spišská N. Ves


Popis pôsobnosti

Národný park Slovenský raj sa rozprestiera v severovýchodnej casti Slovenského rudohoria. Na prírodné hodnoty a krásy mimoriadne bohaté svojrázne územie s komplexom ihlicnatých a listnatých lesov sa nachádza na pôvodne súvislej, eróziou rozbrázdenej plošine. Medzi typické fenomény krajiny patria náhorné planiny, hlboké kanony, rokliny, vodopády, povrchové krasové javy a atraktívne podzemné priestory s kvaplovou a ladovou výzdobou. Najvyšším bodom národného parku je Predná hola (1545 m n. m.). Najznámejšími roklinami sú Suchá Belá, Piecky, Sokol a Kysel s pocetnými vodopádmi. Zvyškami pôvodne plochého reliéfu sú náhorné planiny Glac, Geravy, Pelc a Skala.
Geologicky prevládajú biele vápence, miestami i dolomity druhohôr. Nachádza sa tu takmer 200 jaskýn a priespastí, z ktorých je sprístupnená len Dobšinská ladová jaskyna. K zaujímavým geomorfologickým javom patrí aj 11 km dlhá prielomová dolina Hornádu.
Prevažnú väcšinu územia pokrývajú lesy s prevládajúcimi vápencovými bucinami, ale aj pozmenenými smrecinami. Vyskytujú sa tu chránené rastliny - astra alpínska, horec jarný, jazyk jelení, kosatec bezlistý, šafrán Heuffelov, žltohlav európsky, karpatské endemity ako zvoncek karpatský, vecernica lesná, poniklec slovenský, glaciálne relikty ako napríklad jazycník sibírsky, lomikamen vždyživý, dryádka osemlupienková a dalšie. Bahatstvo fauny, zastúpené živocíchmi ako medved, rys, orol kriklavý, sokol myšiar, výr skalný, bocian cierny a dalšie, doplna v roku 1963 vysadený kamzík vrchovský alpskej proveniencie z Jeseníkov, spôsobujúci škody na cenných rastlinných spolocenstvách.

Vyhodnotenie stavu ochrany pre botanické monitorované druhy

Názov druhu LT Názov druhu SK Taxonomická skupina Dobrý (%) Nevyhovujúci (%) Zlý (%) Akcia
Buxbaumia viridis kyjanôčka zelená machorasty 49,4 27,8 22,8 Zobraziť druh v atlase

Všeobecná štatistika rastlín