kosatec bezlistý uhorský
kosatec bezlistý uhorský
Iris aphylla subsp. hungarica
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
500 EUR
Invázny
N
Kultivovaný
N
Počet lokalít
22
Priemerná plocha TML
2 595 m2
Počet mapovateľov
5
Počet vykonaných návštev na TML
89
Priemerný počet druhov v zázname
1
Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy
Veronica arvensis (1),Tithymalus cyparissias (1),Teucrium chamaedrys (1),Sedum album (1),Securigera varia (1),Geranium columbinum (1),Fragaria vesca (1),Dianthus carthusianorum (1),Carduus acanthoides (1),Arenaria serpyllifolia (1)
Morfológia
Trváca, 10 - 30 cm vysoká bylina. Byľ na báze slabo rozkonárená. Listy mečovité, 15 - 40 cm dlhé a 1 - 2 cm široké. Najspodnejší listeň zelený, na vrchole úzko blanito obrúbený. Kvety 2, modrofialové, okvetné lístky červeno žilkované. Vonkajšie okvetné lístky na vrchnej strane s hustou kefkou mnohobunkových chlpov. Plod tobolka. Kvitnutie: (marec) apríl - máj.
Ekológia
Travinno-bylinné spoločenstvá a teplomilné dubiny na výslnných vápencových, andezitových, čadičových a melafýrových stráňach a skalách od nížinného do podhorského stupňa.
Celkové rozšírenie
Iris aphylla zahŕňa taxonomicky komplikovaný okruh populácií rozšírených od Nemecka po Kaukaz. V rámci druhu bolo opísaných viacero poddruhov, ktorých opodstatnenosť bude potrebné ešte kriticky zrevidovať. Platí to aj pre poddruh Iris aphylla subsp. hungarica, ktorého východná a južná hranica areálu nie je známa. Niektorí autori tento taxón nerozlišujú, iní ho považujú za panónsky endemit a ďalší za ponticko-panónsky element, zasahujúci z Panónie až na strednú Ukrajinu, do Moldavska a do Južných Karpát.
Rozšírenie na Slovensku
Slovenský kras (Jasovská a Zádielska planina), údolie Hornádu (od Hranovnice po Kysak), Spišská kotlina (NPR Dreveník), Slanské vrchy (Fintice, Kokošovce) a kopce na Východoslovenskej nížine. Viaceré lokality sa v poslednom období nepodarilo potvrdiť (napr. výskyt na Burde). Veľkosť populácií druhu (ktoré tvoria spravidla desiatky až stovky jedincov), ako aj ich počet sa na Slovensku v posledných desaťročiach značne zmenšili, druh však nie je u nás bezprostredne ohrozený zánikom.
Poddruh sa vyskytuje na 11 ÚEV, na ktorých sa nachádza 77,8 % jeho lokalít na Slovensku.
Faktory ohrozenia
Intenzívne využívanie sadov a ladom ležiacej pôdy vo vinohradoch alebo, naopak, zarastanie vhodných biotopov drevinami a expanzívnymi bylinami, zalesňovanie, zber rastlín, ťažba horniny.
Zaujímavosti
Podobne ako iné druhy kosatcov aj kosatec bezlistý uhorský vytvára v zemi bohato rozkonárený podzemok, čo takmer znemožňuje odlíšiť jednotlivé jedince bez toho, aby sme ich vykopali. Preto sa pri kosatcoch (ale aj pri niektorých iných rastlinách) v rámci sústavy Natura 2000 namiesto jedincov monitoruje počet kvitnúcich býľ alebo počet trsov.