Vytlačiť

jazýčkovec jadranský

jazýčkovec jadranský

Himantoglossum adriaticum

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

500 EUR

Invázny

N

Kultivovaný

N


Počet lokalít

14

Priemerná plocha TML

23 988 m2

Počet mapovateľov

6

Počet vykonaných návštev na TML

101

Priemerný počet druhov v zázname

1


Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy

Orchis militaris (10),Ophrys holubyana (9),Linum flavum (9),Linum austriacum (9),Iris variegata (9),Cerasus fruticosa (9),Stipa joannis (9),Asclepias syriaca (3),Solidago gigantea (3),Swida sanguinea (3)


Morfológia

Trváca, 30 - 80 cm vysoká bylina. Prí­zemné listy podlhovasto kopijovité, v čase kvitnutia odumreté. Súkvetie zložené z (10) 15 - 30 (45) kvetov; okvetné lístky prilbovito sklonené, 6 - 11,5 mm dlhé, zvonka zelenobiele, na okraji ružové až purpurové, zvnútra purpurovo žilkované; pysk niekoľkonásobne dlhší ako okvetné lístky, trojlaločný, v strede biely, purpurovo škvrnitý, na okrajoch a ploche stredného laloku zelenopurpurový, stredný lalok 3,5 - 6 cm dlhý, skrútený, na konci rozoklaný, bočné laloky kratšie, 0,5 - 2,5 cm dlhé; ostroha dlhá 2 - 3 mm. Kvitnutie: máj - júl.

Ekológia

Xerotermné travinno-bylinné a krovinaté stráne, lesostepi a okra je svetlých lesov od nížinného do pahorkatinového stupňa na skeletnatých, vápni­tých pôdach. Častý najmä v spoločenstvách s dubom plstnatým.

Celkové rozšírenie

Taliansko, severozápad bý­valej Juhoslávie a západná časť Panónie (po južnú Moravu).

Rozšírenie na Slovensku

V súčasnosti približne 13 lokalít na Devínskej Kobyle, v Malých Karpatoch a v južnej časti Strážovských vrchov. Populácie sú pomerne malé, tvorené niekoľkými jedincami; len na Devínskej Kobyle a pri Stupave dosahuje počet­nosť viac ako sto jedincov.

Druh sa vyskytuje na 2 ÚEV, na ktorých sa nachádza 81,82 % jeho lokalít na Slovensku.

Faktory ohrozenia

Zarastanie stanovíšť drevinami a expanzívnymi bylinami, zalesňovanie, zber rastlín, erózia pôdy.

Zaujímavosti

Až do konca sedemdesiatych rokov 20. storočia boli všetky jazýčkovce rastúce v strednej Európe považované za druh H. hircinum. Neskôr sa zistilo, že tento druh je výlučne západoeurópsky taxón a v strednej Európe rastú iné dva podobné druhy: H. adriaticum - opísaný v roku 1978 z jadranskej oblas­ti - a H. caprinum, známy síce už začiatkom 19. storo­čia, dlho však považovaný za východomediteránny druh. Z tohto dôvodu nie je možné staršie literárne údaje o výskyte H. hircinum na Slo­vensku bez štúdia herbárových dokladov priradiť ku konkrétnemu taxónu.

Galéria