koelant útly
koelant útly
Coleanthus subtilis
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
700 EUR
Invázny
N
Kultivovaný
N
Morfológia
Jednoročná, drobná, 2 – 8 cm vysoká bylina rastúca v trsoch s rýchlym ontogenetickým vývinom: celý jej životný cyklus trvá 5 – 7 týždňov. Steblá sú niťovité, poliehavé, koncom vystúpavé, rozložené do kruhu. Pošvy listov veľmi nafúknuté (až 2 mm v priemere), horná pošva v čase kvitnutia zahaľuje dolnú časť súkvetia, ktorým je metlina. Jazýček 1 mm dlhý. čepeľ 1 mm široká, čiarkovitá. Metlina zložená z oddialených zväzočkov kvetov na chlpatých stopkách (v 1 zväzočku je 10 – 20 kvetov, čo sú vlastne 1-kveté klásky). Kvitnutie: jún – september (november) (v našich podmienkach má druh počas roka dve obdobia vývinového cyklu: máj – jún a august – november).
Ekológia
Bahnité miesta obnažených brehov a spodných častí rybníkov a priehrad v pahorkatinovom až podhorskom stupni s oceánskou klímou. Stanovištia musia byť periodicky zaplavované: na jar zaplavené a v lete vysychavé, bez súvislého bylinného porastu. Často ide len o prechodné výskyty,
na miestach výskytu však druh rastie spravidla pospolito, v počte mnohých jedincov a vytvára veľké množstvo semien.
Celkové rozšírenie
Severná pologuľa. Druh bol opísaný z Čiech, kde bol v roku 1810 prvý krát objavený. V Európe rýchlo ustupuje – vyhynul alebo je nezvestný v Nórsku a v Taliansku.
Rozšírenie na Slovensku
Koleant útly našiel v roku 1929 J. Dostál na Orave, na brehu rieky Oravica pod vrchom Osobitá a odvtedy tento druh nebol na našom území pozorovaný. Keďže išlo o pomerne netypické stanovište vo vysokej nadmorskej výške (900 m n. m.), je pravdepodobné, že tu išlo len o prechodný
výskyt. Vzhľadom na to, že v susednom Česku sa nachádza centrum historického, ale aj súčasného výskytu druhu (historicky je odtiaľto koelant doložený cca zo 140 lokalít a aj v súčasnosti tu možno pozorovať populácie s veľkosťou stoviek tisícov jedincov), je pravdepodobné, že sa opätovne nájde aj na našom území.
Faktory ohrozenia
Zavedenie viac či menej stálej vodnej hladiny v nádržiach a absencia letnenia rybníkov (vypustenia vody počas vegetačnej sezóny).
Druh je odolný proti bežnému vápneniu a hnojeniu, neznáša však nadmerné znečistenie vôd vysokým obsahom živín.