Vytlačiť

lyžičník tatranský

lyžičník tatranský

Cochlearia tatrae

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

200 EUR

endemit

Ts

Invázny

N

Kultivovaný

N


Počet lokalít

13

Priemerná plocha TML

60 308 m2

Počet mapovateľov

3

Počet vykonaných návštev na TML

28

Priemerný počet druhov v zázname

10


Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy

Saxifraga carpatica (13),Cardaminopsis neglecta (10),Luzula alpinopilosa (10),Oxyria digyna (9),Poa alpina (8),Rhodiola rosea (8),Saxifraga moschata (8),Arabis alpina (7),Novosieversia reptans (7),Saxifraga oppositifolia (7)


Morfológia

Trváca, 5 – 20 cm vysoká bylina. Prízemné listy dlho stopkaté, s čepeľami okrúhlasto obličkovitými až srdcovitými, spravidla 8 – 16 mm dlhými. Horné byľové listy sediace, na báze srdcovito alebo šípovito poloobjímavé. Strapce na začiatku kvitnutia stiahnuté, postupne sa predlžujú. Korunné lupienky 5 – 7 mm dlhé, smotanovobiele až krémovožlté. Plod elipsovitá, k obidvom koncom postupne zúžená šešuľka. Kvitnutie: júl – september.

Ekológia

Vlhké štrbiny a sutiny mylonitových a granitových skál, vysokohorské prameniská, brehy potokov a plies v alpínskom až subniválnom stupni.

Celkové rozšírenie

Tatranský endemit rozšírený na Slovensku a v Poľsku (tu len veľmi vzácne v masíve Mengusovských štítov).

Rozšírenie na Slovensku

Minimálne na 30 lokalitách v Západných, Vysokých a Belianskych Tatrách. V roku 1926 bol zaznamenaný aj v okolí Liptovskej Tepličky v Nízkych Tatrách, lokalitu sa však neskôr nepodarilo potvrdiť. V roku 1968 bol druh umelo vysievaný na viacerých miestach v centrálnej časti Nízkych Tatier,
ale neúspešne. Veľkosť populácií druhu, ako aj ich počet na Slovensku sú stabilizované. Druh sa vyskytuje na 1 ÚEV, na ktorom sa nachádza 100 % jeho lokalít na Slovensku.

Faktory ohrozenia

Erózia stanovišťa, spásanie zverou, poškodzovanie turistami.

Galéria