Scapania carinthiaca var. massalongi (syn.)
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Invázny
N
Kultivovaný
N
Morfológia
Drobné foliózne (listovité) pečeňovky, 2 – 5(8) mm dlhé, žlto- alebo svetlozelené. Palístky s 2 lalokmi, kýlnaté, spodný lalok dvakrát dlhší ako širší, oválny, často jemne zúbkatý, vrchný lalok o 1/3 menší; oba laloky so špičkou. Kutikula bradavičnatá, rozmnožovacie telieska hnedé, jednobunkové, oválne alebo guľaté. Dvojdomý druh, sporofyty (nepohlavná generácia) neznáme.
Ekológia
Zriedkavý, takmer výhradne saprofytický druh rastúci na hnijúcom dreve listnatých a ihličnatých drevín, na vlhkých tienistých miestach s vysokou vzdušnou vlhkosťou, v horskom až subalpínskom stupni, vzácne rastúci na pieskovcových skalách.
Celkové rozšírenie
Druh so subartickým až subalpínskym areálom, zriedkavo sa vyskytujúci v Európe a Severnej Amerike.
Rozšírenie na Slovensku
Známy iba z oblasti Tatier: Západné Tatry (pod Barancom – 900 m n. m.), Nízke Tatry (južný svah vrchu Ďumbier – 1 800 m n. m.), Belianske Tatry (Pod Šíkou – 1 100 m n. m.). Historické údaje o výskyte druhu sú z 2 ÚEV. Súčasný výskyt druhu na Slovensku však nebol zisťovaný,
potrebné je ho zrevidovať.
Faktory ohrozenia
Druh je ohrozený najmä neadekvátnymi praktikami lesného hospodárstva v starých lesných porastoch ako odstraňovanie odumretého dreva, presvetľovanie lesných porastov, zapríčiňujúce zníženie vlhkosti, zvýšenie svetla a nedostatok vhodných substrátov.