Vytlačiť

Echium maculatum (syn.)

Echium maculatum (syn.)

Echium maculatum (syn.)


Chránenosť

Nechránené

Spoločenská hodnota

0 EUR

Invázny

N

Kultivovaný

N


Morfológia

Dvojročná, 30 – 60 (100) cm vysoká, srstnatá bylina. Listy kopijovito čiarkovité. štetiny na báze bez bradavičiek. Súkvetie nepravý strapec tvorený krátkymi závinkami. Koruna purpurovočervená alebo mäsovočervená, zriedka biela. Rúrka koruny 2-krát dlhšia ako kalich. Všetkých 5 tyčiniek zreteľne vyčnieva z koruny. Blizna dvojito guľovitá. Kvitnutie: jún – júl.

Ekológia

Výslnné stráne, stepné lúky, opustené vinice v nížinnom až pahorkatinnom stupni. Rastie na vápencových, dolomitových aj nevápencových substrátoch (najmä andezitoch), zriedka aj na spraši. Druh sa na našom území pôvodne vyskytoval najmä v rovinatých stepiach panónskej oblasti, odkiaľ je postupne vytláčaný do extenzívne využívaných skalnatých svahov so xerotermnou (teplomilnou) travinno-bylinnou až lesostepnou vegetáciou.

Celkové rozšírenie

Ponticko-panónsky druh s výskytom aj na Kaukaze. Vyhynul v Rakúsku.

Rozšírenie na Slovensku

16 lokalít v juhovýchodnej časti Podunajskej nížiny, južnej časti Štiavnických vrchov, Krupinskej planine, Drienčanskom krase, Slovenskom krase a v PR Demjatské kopce pri Prešove. Výskyt na viacerých ďalších lokalitách ( Holíč, širšie okolie Bratislavy a Nitry, Vígľaš, Zemplínske vrchy, Vinné atď.) nebol novšie potvrdený. Druh vytvára populácie spravidla s veľkosťou 5 – 50 jedincov, najbohatšia lokalita (PR Demjatské kopce) dosahuje početnosť niekoľkých stoviek jedincov. Veľkosť populácií druhu, ako aj ich počet na Slovensku sa v posledných desaťročiach výrazne zmenšili, hadinec červený však nie je u nás bezprostredne ohrozený zánikom. Druh sa vyskytuje na 9 ÚEV, na ktorých sa nachádza 50 % jeho lokalít na Slovensku.

Faktory ohrozenia

 Priame ničenie stanovíšť (rozširovanie polí a viníc, ťažba horniny), zalesňovanie, zarastanie biotopov drevinami alebo expanzívnymi bylinami.

Zaujímavosti

 Na našom území hojne rozšírený hadinec obyčajný (E. vulgare) sa od hadinca červeného odlišuje (ružovo)modrou korunou, z ktorej zreteľne vyčnievajú len 4 tyčinky (piata tyčinka vyčnieva len nezreteľne alebo nevyčnieva vôbec) a 2-zárezovou bliznou.