Vytlačiť

peniažtek slovenský

peniažtek slovenský

Thlaspi jankae

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

200 EUR


Morfológia

Dvojročná alebo krátkodobo trváca, 15 - 35 cm vysoká bylina. Listy prízemnej ružice stopkaté, široko elipsovité, v čase kvitnutia zaschnu­té; byľové listy sediace, vajcovito kopijovité až kopijovité, na báze s uškami. Korunné lupienky úzko obrátene vajcovité, biele. Peľnice v čase zrelosti aj po vypelení bledožlté. Pre určovanie sú dôležité najmä plody - šešuľky. Tieto sú v obryse obrátene vajcovito klinovité až klinovité, na báze zúžené. Krídla šešuľky sú v dolnej časti zreteľne užšie ako na vrchole, kde sú končisté a výkrojok medzi krídla­mi na vrchole šešuľky je tupý, s čnelkou 1,2 - 3 mm dlhou. Kvitnutie: máj - jún.

 

Ekológia

Travinno-bylinné spoločenstvá na výslnných skalnatých stráňach, dubové sucholesy a ich okraje, na karbonátových horninách (vápence, dolomitické vápence) v pahorkatinnom stupni.

Celkové rozšírenie

Pravdepodobne matransko--predkarpatský endemit, vyskytujúci sa s istotou v dvoch arelách: v Zoborskej skupine Tribeča (z vrchu Zobor bol v r. 1866 opísaný rakúskym botanikom A. Kernerom) a v Slovenskom krase, kde zasahuje zo Slovenska aj do maďarskej časti pohoria (krasová oblasť pri Aggteleku a Jósvafó). Uvádzaný výskyt na iných lokalitách v Maďarsku (pozri odsek Zaují­mavosti) a z okolia Dunaja v Banáte (Portile de Fier) v Rumunsku je potrebné kriticky preveriť.

Rozšírenie na Slovensku

Približne 20 lokalít v južnej časti Tribeča a v Slovenskom krase. V rámci širšej lokality druh spravidla vytvára viaceré mikropopulácie. Na jednotlivých lokalitách druhu sa vysky­tujú často stovky jedincov, s hustotou až 200 jedin­cov na 1 m2. Veľkosť populácií druhu, ako aj ich počet na Slovensku sú viac-menej ustálené.

Druh sa vyskytuje na 3 ÚEV, na ktorých sa nachá­dza 87 % jeho lokalít na Slovensku.

Faktory ohrozenia

Zarastanie stanovíšť drevinami a expanzívnymi bylinami, zalesňovanie.

Zaujímavosti

Do druhu T.jankae sa donedávna okrem slovenských populácií a populácií z Aggteleckého krasu v Maďarsku zahrnovali aj ďalšie populácie zo severnej časti Maďarska (rozšírené v severomaďarských po­horiach a na izolovanej lokalite pri šoproni). Rastliny z týchto populácií sú však nižšie, majú menšie orgány (korunné lupienky, šešuľky, čnelky a peľové zrná) a men­ší počet chromozómov (T. jankae má 28 chromozómov, zatiaľ čo severomaďarské populácie majú 14 chromozó­mov). V roku 1978 boli severomaďarské populácie opí­sané ako samostatný druh T. hungaricum. Viacerí maďar­skí autori ich však aj naďalej označujú menom T. jankae a do tohto druhu ich pričlenili napr. aj pri monitorovaní druhov sústavy Natura 2000 na území Maďarska.

Počet lokalít

12

Priemerná plocha TML

55 002 m2

Počet mapovateľov

3

Počet vykonaných návštev na TML

23

Priemerný počet druhov v zázname

1


Galéria


Frekvencia pozitívnych vplyvov na alpínskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
A03 - kosenie 80,0 %
A10 - zmena štruktúry poľnohospodárskej pôdy 20,0 %

Frekvencia negatívnych vplyvov na alpínskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
K02 - biologické procesy 50,0 %
A04 - pasenie 25,0 %
D01 - dopravné siete 25,0 %

Frekvencia negatívnych vplyvov na panónskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
K02 - biologické procesy 100 %