Vytlačiť

kosatec bezlistý uhorský

kosatec bezlistý uhorský

Iris aphylla subsp. hungarica

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

500 EUR


Morfológia

Trváca, 10 - 30 cm vysoká bylina. Byľ na báze slabo rozkonárená. Listy mečovité, 15 - 40 cm dlhé a 1 - 2 cm široké. Najspodnejší listeň zelený, na vrchole úzko blanito obrúbený. Kvety 2, modro­fialové, okvetné lístky červeno žilkované. Vonkajšie okvetné lístky na vrchnej strane s hustou kefkou mnohobunkových chlpov. Plod tobolka. Kvitnutie: (marec) apríl - máj.

Ekológia

Travinno-bylinné spoločenstvá a teplo­milné dubiny na výslnných vápencových, andezitových, čadičových a melafýrových stráňach a skalách od nížinného do podhorského stupňa.

Celkové rozšírenie

Iris aphylla zahŕňa taxonomicky komplikovaný okruh populácií rozšírených od Nemec­ka po Kaukaz. V rámci druhu bolo opísaných viacero poddruhov, ktorých opodstatnenosť bude potrebné ešte kriticky zrevidovať. Platí to aj pre poddruh Iris aphylla subsp. hungarica, ktorého východná a južná hranica areálu nie je známa. Niektorí autori tento taxón nerozlišujú, iní ho považujú za panónsky endemit a ďalší za ponticko-panónsky element, zasahu­júci z Panónie až na strednú Ukrajinu, do Moldavska a do Južných Karpát.

Rozšírenie na Slovensku

Slovenský kras (Jasovská a Zádielska planina), údolie Hornádu (od Hranovnice po Kysak), Spišská kotlina (NPR Dreveník), Slanské vrchy (Fintice, Kokošovce) a kopce na Východosloven­skej nížine. Viaceré lokality sa v poslednom období nepodarilo potvrdiť (napr. výskyt na Burde). Veľkosť populácií druhu (ktoré tvoria spravidla desiatky až stovky jedincov), ako aj ich počet sa na Slovensku v posledných desaťročiach značne zmenšili, druh však nie je u nás bezprostredne ohrozený zánikom.

Poddruh sa vyskytuje na 11 ÚEV, na ktorých sa na­chádza 77,8 % jeho lokalít na Slovensku.

Faktory ohrozenia

Intenzívne využívanie sadov a ladom ležiacej pôdy vo vinohradoch alebo, naopak, zarastanie vhodných biotopov drevinami a expanzívny­mi bylinami, zalesňovanie, zber rastlín, ťažba horniny.

Zaujímavosti

Podobne ako iné druhy kosatcov aj kosatec bezlistý uhorský vytvára v zemi bohato rozkonárený podzemok, čo takmer znemožňuje odlíšiť jed­notlivé jedince bez toho, aby sme ich vykopali. Preto sa pri kosatcoch (ale aj pri niektorých iných rastlinách) v rámci sústavy Natura 2000 namiesto jedincov moni­toruje počet kvitnúcich býľ alebo počet trsov.

Počet lokalít

22

Priemerná plocha TML

2 595 m2

Počet mapovateľov

5

Počet vykonaných návštev na TML

89

Priemerný počet druhov v zázname

1


Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy

Veronica arvensis (1),Tithymalus cyparissias (1),Teucrium chamaedrys (1),Sedum album (1),Securigera varia (1),Geranium columbinum (1),Fragaria vesca (1),Dianthus carthusianorum (1),Carduus acanthoides (1),Arenaria serpyllifolia (1)


Galéria


Frekvencia pozitívnych vplyvov na alpínskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
A10 - zmena štruktúry poľnohospodárskej pôdy 100 %

Frekvencia negatívnych vplyvov na alpínskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
M02 - zmeny biotických podmienok 27,3 %
K04 - medzidruhové vzťahy (flóra) 18,2 %
K02 - biologické procesy 13,6 %
M01 - zmeny abiotických podmienok 13,6 %
A04 - pasenie 9,1 %
G05 - iné ľudské vplyvy 9,1 %
D01 - dopravné siete 4,5 %
F03 - poľovníctvo a odchyt divej zveri (suchozemskej) 4,5 %

Frekvencia pozitívnych vplyvov na panónskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
A04 - pasenie 66,7 %
A11 - poľnohospodarske aktivity nešpecifikované vyššie 33,3 %

Frekvencia negatívnych vplyvov na panónskom bioregióne

Kategória vplyvu Vplyv
K02 - biologické procesy 50,0 %
A03 - kosenie 33,3 %
A04 - pasenie 11,1 %
M01 - zmeny abiotických podmienok 5,6 %