Vytlačiť

teodox pásavý

teodox pásavý

Theodoxus transversalis (C.Pfeiffer, 1828)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

300 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

v prírode vyhynutý (EW = Excint in the wild)


Morfológia

Ulita je hrubostenná, veľmi pevná, kotúč zaberá asi tretinu celkovej dĺžky ulity. Základnou farbou je sivastá alebo žltosivá, s tromi pozdĺžnymi tmavými pásikmi. švík (miesto, kde sa stretávajú závity) pred ústím nápadne zostupuje dolu, takže kotúč vyniká. Dĺžka ulity 7,8 – 8,2 mm, šírka 5,8 – 6,2. Veľkosťou a farbou je druh málo premenlivý – najväčšie exempláre dosahujú väčšinou 10 mm. Vzácne sa objavujú jedince s jednofarebnou čiernou alebo žltohnedou ulitou.

Ekológia

Reofilný (prúdomilný) druh, ktorý obýva kamenisté dno pomalšie tečúcich veľkých riek. Živí sa spásaním perifytónu (nárastom rastlín) z kameňov a iných ponorených predmetov, podľa niektorých autorov aj rozkladajúcimi sa živočíšnymi zvyškami.

Celkové rozšírenie

Endemit Podunajska: Dunaj od Ingolstadtu dolu po prúde; chýba pravdepodobne v dolnom toku. Miestami preniká do väčších prítokov Dunaja.

Rozšírenie na Slovensku

Na Slovensku neboli od 60. rokov 20. storočia potvrdené živé populácie tohto druhu. Kedysi žil v hlavnom toku Dunaja, pričom prenikal aj do dolnej Nitry a dolného Hrona (Bíňa). V posledných dvoch desaťročiach sa kvalita vody Dunaja zlepšuje, je preto pravdepodobné, že sa tento druh znova objaví aj v jeho slovenskom úseku. V poslednom desaťročí nebol na území Slovenska zistený jediný živý exemplár. Na základe nájdených prázdnych ulít je pravdepodobné, že v dolnej časti Dunaja ešte prežívajú málopočetné populácie.

Faktory ohrozenia

Znečistenie vody, regulačné a vodohospodárske úpravy tokov.

Zaujímavosti

Počas rozmnožovania pripevňujú teodoxy vajíčka (kokóny) nielen na pevné substráty, ale aj na ulity iných teodoxov. V hornom úseku Dunaja bývajú teodoxy častou potravou lipňov tymiánových (Thymallus thymallus).