Vytlačiť

modráčik stepný

modráčik stepný

Polyommatus eroides (Frivaldszky, 1835)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

200 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

vzácny (Rare)


Morfológia

Motýľ vykazuje vo sfarbení veľký po­hlavný dimorfizmus. Na tele a hornej strane krídel samčekov prevažuje azúrovomodré sfarbenie, iba pás na vonkajšom okraji krídel je hnedý. Samičky majú telo aj krídla z hornej strany hnedé a na zadnom krídle (výnimočne aj na prednom) je na okraji rad oranžo­vých polmesiačikovitých škvŕn. Zo spodnej strany sú krídla oboch pohlaví bledohnedé, ale samčie sú bled­šie. Na krídlach sú nepravidelné rady tmavohnedých a oranžových škvŕn.

Ekológia

Úzko špecializovaný xerotermný (teplo-a suchomilný) druh motýľa žijúci na súvislejších vápencových kamenitých krátkosteblových stepiach na nížinách a v pahorkatinách (stredná Európa). Imága (dospelé jedince) lietajú od júna do polovice júla. Samičky kladú vajíčka na rastliny z čeľade Fabaceae - kručinka (Genista spp.), ostropysk (Oxytropis spp.), kozinec (Astragalus spp.) a zanoväť (Chamaecytisus spp.). Malé húseničky žerú listy, po prezimovaní obžierajú kvety. Zo žľazy na brušku vylučujú sladký sekrét, ktorý vyhľadávajú mravce viacerých druhov (myrmekofília, správnejšie polyommatofília mravcov).

V Rusku žije na piesčitých lokalitách stepnej zóny v nadmorských výškach 1 200 - 1 800 m, na Balkáne a v Turecku na vápencových horských lúkach vo výš­kach až okolo 2 000 m.

Celkové rozšírenie

Pontomediteránny druh s ostrovčekovitým (nespojitým) rozšírením - Poľsko, Ukrajina, Bielorusko, južné Rusko, Balkán (Bulharsko, Albánsko, severné Grécko) a Malá Ázia. V minulosti žil aj na južnej Morave (vyhynutý od 50. rokov 20. sto­ročia) a na juhozápadnom, strednom a východnom Slovensku (považuje sa tiež za vyhynutý druh).

Rozšírenie na Slovensku

O výskyte existujú iba staršie údaje svedčiace o veľmi lokálnom výskyte len na niekoľkých lokalitách (Svätý Jur, Banská Štiavnica, Jablonica, Svederník, Javorníky, Vihorlat). Podľa evi­dencie ochrany prírody by sa mal druh vyskytovať na 8 územiach európskeho významu. Evidencia zrej­me vychádza zo starších nálezov.

Faktory ohrozenia

Druh vymiera v dôsledku ústu­pu rozsiahlejších prirodzených stepí, ale aj zmenou obhospodarovania pasienkov.

Zaujímavosti

Podľa najnovších výskumov mitochondriálnej DNA je P. eroides iba poddruhom tiež veľmi vzácneho druhu P. eros (Ochsenheimer, 1808).

Druh bol opísaný z Balkánu známym uhorským prí­rodovedcom a entomológom Imrichom Frivaldským (*6. 2. 1799 Bačkov, Slovensko - +19. 10. 1870 Jobbá­gyi, Maďarsko).