Vytlačiť

babôčka zubatokrídla

babôčka zubatokrídla

Polygonia c-album (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Nechránené

Spoločenská hodnota

0 EUR


Ekológia

Bivoltinný (VI. VIII., VIII. – V.). Motýle prvej generácie majú svetlejšie zafarbenie – forma hutchinsoni. Hlavnými živnými rastlinami sú pŕhľava dvojdomá (Urtica dioica) a chmeľ obyčajný (Humulus lupulus). V literatúre sa ako živné rastliny uvádzajú aj rôzne druhy brestov (Ulmus sp.), vŕb (Salix sp.) a briez (Betula sp.), ale vývoj na týchto druhoch drevín nebol na Slovensku potvrdený. V minulosti dostala babôčka zubatokrídla (Polygonia c-album) prezývku „chmeľový motýľ“, pretože česači chmeľu častokrát pri práci nachádzali jej nápadné kukly. Samičky kladú vajíčka jednotlivo na listy a stonky živnej rastliny. Húsenice žijú od počiatku jednotlivo. Pri zakuklení vytvárajú visiace kukly pripradené za kremaster. Prezimujú imága druhej generácie a kopulácia prebieha až po prezimovaní v jarných mesiacoch.

 

Celkové rozšírenie

Palearktický, takmer celá Európa, severná Afrika cez mierne pásmo Ázie až po Japonsko.

 

Mezofil, okraje listnatých lesov, lesné čistiny a rúbaniská, zalesnené údolia riek a okolia vodných nádrží, mestské parky, sady a záhrady. V otvorenej krajine sa vyskytuje veľmi vzácne. Vyskytuje sa hlavne v nižších a stredných polohách, vo vysokých pohoriach je vzácnejšia

Rozšírenie na Slovensku

Babôčka zubatokrídla (Polygonia c-album) je na území Slovenska relatívne hojným a rozšíreným druhom. Preferuje oblasti so súvislejšími lesnými porastmi ale vyskytuje sa aj v kultúrnej krajine.

 

SourceDescription

lepidoptera.sk/polygonia_c-album

Galéria