babôčka hájová
babôčka hájová
Nymphalis vau-album (Denis et Schiffermüller, 1775)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
200 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
vzácny (Rare)
Morfológia
Stredne veľký denný motýľ s dĺžkou predného krídla 29 – 35 mm. Základné sfarbenie oboch párov krídel je hrdzavohnedé. Na prednom páre krídel sú pri prednom okraji tri veľké čierne škvrny a ďalších 4 – 5 škvŕn je na ploche krídla. Medzi čiernymi škvrnami na vrchole krídla je biela škvrna. Zadné krídla majú podobné sfarbenie ako predné, ale nemajú čierne škvrny na vnútornej ploche krídla. Sfarbenie krídel zospodu je v odtieňoch hnedej a bielej, na vonkajšom okraji s úzkou modrou páskou. V hnedom páse je nápadná biela škvrna v tvare L alebo V.
Ekológia
Imága pohlavne dospievajú po prezimovaní. Lietajú v riedkych hájoch už od marca alebo apríla. Oplodnené samičky kladú na jar vajíčka na rôzne druhy listnatých stromov − vŕby (Salix), bresty (Ulmus), topole (Populus) a brezy (Betula). Húsenice sa vyvíjajú počas mája, malé húseničky tvoria z vláken husté siete, na konároch vytvárajú zhluky. Dospelé jedince sa liahnu v júni a júli. Počas teplých letných dní estivujú (estivácia = letná spánková letargia). Na jeseň sa živia šťavami z popadaného ovocia a hnijúceho organického materiálu. Žijú solitérne. Majú iba jednu generáciu do roka (univoltinný druh). U nás sa pokladá za príležitostného migranta. Vyskytuje sa v nadmorských výškach do 1 500 m.
Celkové rozšírenie
Holarktický druh. Vyskytuje sa od východnej časti strednej Európy (Fínsko, Poľsko, Rumunsko) až po Japonsko. Žije aj v Severnej Amerike (Kanada, sever USA). Na územie strednej Európy zalietava iba nepravidelne a trvale tu neprežíva. Na Slovensku, ale aj v Česku, Rakúsku a Maďarsku sa pokladá za vyhynutý druh.
Rozšírenie na Slovensku
V minulosti bol zaznamenaný iba niekoľkokrát (napr. Veľké Leváre, Trnava, Bratislava, Nové Mesto nad Váhom, Banská Štiavnica, Levoča, Remetské hámre, Prešov). Posledný literárny údaj pochádza z roku 1926 (Devínska Kobyla a Malé Karpaty − Vápenná). V súčasnosti je známy z okolia Latorice. Neevidujú sa nijaké územia európskeho významu, v ktorých by sa druh vyskytoval.
Faktory ohrozenia
V posledných desaťročiach bol zaznamenaný výrazný úbytok tohto druhu vo všetkých európskych štátoch. Príčiny vymierania nie sú známe.
Zaujímavosti
Na Slovensku sa vyskytujú ďalšie dva podobné druhy z rodu Nymphalis− babôčka brestová (N. polychloros) a babôčka vŕbová (N. xanthomelas). Babôčka hájová sa od nich ľahko rozlišuje nielen podľa sfarbenia (výrazné biele škvrny na krídlach), ale aj podľa zubatejších krídel.