babôčka osiková
babôčka osiková
Nymphalis antiopa (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Ekológia
Monovoltinný (VII. – V.), živnými rastlinami húseníc sú rôzne druhy vŕb (Salix sp.), predovšetkým vŕba rakytová (Salix caprea), ďalej rôzne druhy topľov (Populus sp.) a briez (Betula sp.). Samičky kladú vajíčka po dôkladom ohľadaní miesta v obrúčkach na tenké konáriky živnej rastliny. Pre ovipozíciu vyberajú konáre v priebehu dňa dostatočne ožiarené slnkom. Vyliahnuté húsenice žijú gregaricky. Ich gregarické správanie má ochranný charakter. Na konároch, na ktorých prebieha ich vývoj, spôsobujú veľmi zreteľné holožery. V poslednom štádiu žijú solitérne. Kuklia sa priamo na strome. Vytvárajú veľmi pohyblivé visiace kukly, pripradené za kremaster. Vyliahnuté imága zakrátko upadajú do letnej diapauzy tzv. aestivácie. Prezimuje v štádiu imága. Kopulácia prebieha až po prezimovaní v jarných mesiacoch.
Celkové rozšírenie
Holarktický, Európa, mierne pásmo Ázie a Severná Amerika.
Mezofil, vyskytuje sa predovšetkým v pásme listnatých lesov, na lesných čistinách a svetlinách, popri lesných cestách, v zalesnených údoliach vodných tokov. Preferuje stredné polohy, ale môžeme ju zastihnúť ako v nížinách tak aj vo vysokých pohoriach.
Rozšírenie na Slovensku
Na Slovensku je babôčka osiková (Nymphalis antiopa) rozšírená takmer všade v pásme listnatých lesov a to hlavne v stredných a vyšších polohách. Nikde sa však nevyskytuje v hojnejších počtoch. Jej početnosť v jednotlivých rokoch častokrát značne kolíše.
SourceDescription
lepidoptera.sk/nymphalis_antiopa