mlynárik hrachorový
mlynárik hrachorový
Leptidea sinapis (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Ekológia
Počas roka vytvára podľa polohy a miesta 2 až 3 generácie. (IV. - V., VI. - VII., VIII. - IX.). Vo vyšších horských polohách má iba dve generácie, pričom druhá generácia je iba čiastočná. Samice xerofilných populácií kladú vajíčka jednotlivo na ranostaj pestrý (Coronilla varia), samice mezofilných populácií kladú vajíčka na ľadenec rožkatý (Lotus corniculatus). Zriedkavo zrejme aj na iné vikvovité rastliny, napríklad na hrachor lúčny (Lathyrus pratense) (Kozie chrbty, Východná). Belavé vajíčka vretenovitého tvaru bývajú pripevnené najmä na lístkoch živných rastlín, menej na stonkách. Svetlozelené húsenice neopúšťajú živnú rastlinu ani pri kuklení. Kukla býva pripevnená za opasok a kremaster na stonkách živnej rastli
Biotopová väzba v SR:
Xerofil, mezofil. Xerofilné populácie sa vyskytujú na suchých teplých, riedko krovinatých stráňach, skalných lesostepiach a na svetlinách a okrajoch suchých svetlých lesov. Často tiež na protipovodňových hrádzach v povodiach väčších riek. Mezofilné populácie na kvetnatých lúkach a v horských dolináchny. Prezimujúcim štádiom je kukla.
Celkové rozšírenie
Západopalearktický druh. Výskyt sa tiahne cez celú Európu až po Sibír.
Rozšírenie na Slovensku
Takmer po celom území Slovenska od najnižších polôh až po údolia v montánnom stupni, kde je jeho výskyt lokálny. Doposiaľ nebol potvrdený v subalpínskom a alpínskom stupni našich pohorí. V nižších polohách rozšírenejší, no v poslednom období badať predovšetkým na viacerých xerotermných lokalitách znižovanmie jeho početnosti. Mnohé lokality jeho výskytu, zvlášť bývalé extenzívne pasienky, sú po obmedzení živočíšnej výroby silne atakované sukcesiou, čo veľmi negatívne vplýva na jeho početnosť.
SourceDescription
https://lepidoptera.sk/leptidea_sinapis