Vytlačiť

očkáň rašelinový ( žltooký)

očkáň rašelinový ( žltooký)

Coenonympha oedippus (Fabricius, 1787)


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

300 EUR


Morfológia

Stredne veľký očkáň. Krídla oboch pohlaví sú zhora tmavohnedé, ale samček je trochu tmavší. Tmavé očká na okraji zadného krídla samčeka je vidieť veľmi nezreteľne, štyri zreteľné tmavé očká samičiek sú olemované žltým okrajom. Zospodu sú krídla bledohnedé, lemované lesklým sivomodrým pásom. Na zadnom krídle majú obe pohlavia 6 zreteľných bielych, čierno a žlto lemovaných očiek. Samičky majú 3 – 4 očká aj na predných krídlach. húsenice sú zelené, s tmavšími pozdĺžnymi pruhmi.

Ekológia

Motýle lietajú v júni až júli na vlhkých lúkach s porastom smlzu (Calamagrostis), v močiaroch s húštinami vŕb a briez a v údoliach riek. Húsenice sa vyvíjajú od júla na rôznych lipniciach (Poa spp.), ostriciach (Carex spp.) a prípadne aj kosatcoch (Iris spp.). Po prezimovaní pokračuje vývoj húseníc do apríla až mája, keď sa začnú zakukľovať. Vyskytuje sa v nížinách a pahorkatinách do 500 m n. m.

Celkové rozšírenie

Eurosibírsky druh rozšírený lokálne vo Francúzsku, Švajčiarsku, severnom Taliansku, Rakúsku, Maďarsku, východnom Poľsku a na západe Ukrajiny.

Rozšírenie na Slovensku

Zo starších nálezov známy napr. z okolia Bratislavy, Komárna, Banskej Štiavnice, Prešova a z údolia Hornádu. Jeho výskyt na južnom Slovensku je možný, lebo sa vyskytuje v severnom Maďarsku a na východe Rakúska. V súčasnosti sa pokladá za nezvestný druh. Neuvádzajú sa žiadne
územia európskeho významu, v ktorých by sa vyskytoval.

Faktory ohrozenia

Drenážovanie a vysúšanie vlhkých lúk, jarné vypaľovanie a ničenie močarísk.

Zaujímavosti

Z Európy je známych 16 druhov z rodu Coenonympha.