mlynárik ovocný
mlynárik ovocný
Aporia crataegi (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Ekológia
Monovoltinný (V. – VII.). Hlavnými živnými rastlinami vo voľnej prírode sú predovšetkým rôzne druhy hlohov (Crataegus sp.), ale v ovocných sadoch a záhradách napáda väčšinu druhov ovocných stromov, predovšetkým však jablone (Malus sp.), hrušky (Pyrus sp.) a slivky (Prunus sp.). Húsenice si po vyliahnutí spriadajú spoločné hniezdo na živnej rastline, v ktorom aj prezimujú. Na jar žijú ešte nejaký čas pospolito, ale časom sa rozliezajú a žijú solitérnym spôsobom.
Celkové rozšírenie
Palearktický, takmer celá Európa, severná Afrika cez Áziu až po Japonsko.
Xerotermofil, mezofil. Je to druh otvorenej krajiny a lesným oblastiam sa vyhýba. Hlavne v nížinách a pahorkatinách, vo vysokých pohoriach sa nevyskytuje. Obýva predovšetkým lesostepi a stepi, ale v minulosti bol veľmi hojný aj kultúrnej krajine, kde predovšetkým v ovocných sadoch a záhradách spôsoboval veľké škody. Častokrát sa „návšteva“ mlynárika ovocného (Aporia crataegi) v ovocnom sade končila holožermi a značným poškodením celých porastov.
Rozšírenie na Slovensku
Ešte v prvých povojnových rokoch patril mlynárik ovocný (Aporia crataegi) k obávaným a kalamitným škodcom. Bol rozšírený takmer po celom území Slovenska. Nástup socializmu priniesol zo sebou intenzifikáciu v poľnohospodárskej výrobe a proti škodcom poľnohospodárskych kultúr sa viedol tvrdý a systematický boj. Používanie agrochemikálií spôsobilo totálny ústup mlynárika ovocného (Aporia crataegi) z kultúrnej krajiny a v posledných rokoch socialistickej éry už patril k vzácnym a ohrozeným druhom, jeho areál sa zmenšil na niekoľko malých izolovaných populácií. Druh prežil iba v oblastiach, ktoré neboli využívané na poľnohospodárske účely ako sú napríklad vojenské výcvikové priestory. V súčasnej dobe sa najsilnejšie populácie mlynárika ovocného (Aporia crataegi) nachádzajú vo vojenských výcvikových priestoroch na strednom Slovensku, kde ich populačná hustota dosahuje obrovské rozmery ako z čias pred nástupom používania agrochemikálií. V posledných rokoch sa však objavuje aj v ďalších oblastiach Slovenska a súčasný útlm v poľnohospodárstve sa určite prejaví na jeho postupnom šírení.
SourceDescription
lepidoptera.sk/aporia_crataegi