Vytlačiť

perlovec černicový

perlovec černicový

Brenthis daphne (Denis et Schiffermüller, 1775)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Nechránené

Spoločenská hodnota

0 EUR


Ekológia

Monovoltinný (VI. - VIII.). Samičky kladú vajíčka jednotlivo na listy ostružiny černicovej (Rubus sp.). Húsenica sa liahne z vajíčka v lete a prezimuje. Po prezimovaní prijíma potravu v priebehu dňa, no v poraste černíc žije skryto. Vzhľadom na členitý okraj listov černíc je ju i napriek výrazným požerkom neľahké nájsť. Kuklí sa priamo na rastline pripradená za kremaster dolu hlavou.

 

Celkové rozšírenie

Palearktický. Od Španielska cez Francúzko, Taliansko, juh strednej Európy Balkánsky poloostrov, Turecko, Irak, Irán, južný Ural, južnú Sibír, Čínu až do Japonska. Tiež na severovýchode susedného Poľska a v Litve.

 

Xerotermofil, mezofil. Lesostepné, stráne, lesné okraje, rúbaniská, lesné lúky, opustené zarastajúce ovocné sady a vinice, ruderálne spoločenstvá v okolí lomov, brehové porasty vodných tokov, okraje lesných ciest v horských dolinách nižších pohorí.

 

Rozšírenie na Slovensku

Do 90-tych rokov dvadsiateho storočia lokálne iba v najteplejších polohách republiky. V južnej časti Malých Karpát, v Hronskej pahorkatine, veľmi lokálne v najteplejších častiach Krupinskej planiny, Štiavnických vrchov, Cerovej vrchoviny a Slovenského krasu, v južnej časti Vihorlatu. Ku koncu 90-tych rokov došlo k výraznej vlne šírenia sa tohto perlovca na nové lokality. Z južnej časti Malých Karpát sa rýchle rozšíril až do južnej časti Bielych Karpát. Rovnako v tomto období rýchle osídlil doliny v teplej časti Považského Inovca až po Beckovskú bránu. Rozšíril sa do Tríbeču a hlbšie do územia Krupinskej planiny a Štiavnických vrchov. Tiež v lužných lesoch Dunaja a dolných tokov Moravy, Váhu a Hrona. Z južnej časti stredného a východného Slovenska nám podrobnejšie údaje týkajúce sa tejto expanzie chýbajú.

 

SourceDescription

lepidoptera.sk/brenthis_daphne