hnedáčik podunajský
hnedáčik podunajský
Melitaea britomartis Assmann, 1847
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Ekológia
Monovoltinný (VI. – VII.). Samičky kladú vajíčka v hromádkach na rub listov živnej rastliny. Na Slovensku zatiaľ potvrdené kladenie na veroniku klasnatú (Veronica spicata). Gregaricky žijúce tŕnisté húsenice sa po prezimovaní rozliezajú a až do zakuklenia potom žijú solitérne. Kuklia sa na vegetácii resp. priamo na živnej rastline. Kukla visiaca, prichytená za kremaster. Húsenica i kukla sú habitom odlíšiteľné od hnedáčika skorocelového (Melitaea athalia) a hnedáčika veronikového (Melitaea aurelia).
Celkové rozšírenie
Eurosibírsky. Od strednej a východnej Európy, cez Balkán a Strednú Áziu, Zabajkalsko, Mongolsko, Kóreu, až po severovýchodnú Čínu. V susedných krajinách od východného Nemecka po severovýchodné Poľsko. Lokálne na južnej Morave, tiež v Rakúsku a v Maďarsku. Z Čiech recentné údaje chýbajú.
Xerotermofil. Lesostepi, lesné lúky a lesné okraje. V teplých oblastiach i nižších horských polohách. Na Záhorí lesné cesty, lesné čistiny a lemy v borovicových lesoch a rozvoľnené dubiny na pohyblivých viatych pieskoch. V povodí Rudavy tiež na suchších miestach nivných lúk. Miestami netypicky na drevín zbavených pásoch pod elektrovodmi (Malé Karpaty, Krupinská planina). Vo vyšších horských polohách chýba.
Rozšírenie na Slovensku
Na západnom Slovensku sa početné populácie vyskytujú predovšetkým v oblasti Záhorskej nížiny. Lokálne v Malých Karpatoch a Myjavskej pahorkatine. V severnej časti Malých Karpát a v Považskom Inovci v súčasnej dobe nezvestný. Lokálne početnejší na Kováčovských kopcoch pri Štúrove. Podstatne viac rozšírený v Štiavnických vrchoch, na Krupinskej planine, Slovenskom krase a v južnej časti Slánskych vrchov. Vzhľadom na obtiažnu determináciu imág je jeho rozšírenie známe nedostatočne. Na mnohých miestach zatiaľ iste uniká pozornosti.
SourceDescription
lepidoptera.sk/melitaea_britomartis