hnedáčik skorocelový
hnedáčik skorocelový
Melitaea athalia (Rottemburg, 1775)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Nechránené
Spoločenská hodnota
0 EUR
Ekológia
Monovoltiný (V. - VII.), pričom na Záhorí má vzácne aj čiastočnú druhú generáciu (VIII.). Živnými rastlinami sú rôzne druhy skorocelov (Plantago sp.), predovšetkým skorocel kopijovitý (Plantago lanceolata). V literatúre sa častokrát uvádzajú aj iné druhy živných rastlín ako napr. čermeľ lúčny (Melampyrum pratense) alebo očianka Rostkovova (Euphrasia rostkoviana), ale kladenie vajíčok na tieto druhy rastlín nebolo doteraz na Slovensku pozorované. Samička kladie vajíčka v zhlukoch na rub listu živnej rastliny alebo v jej tesnej blízkosti. Vyliahnuté húsenice žijú gregaricky. Ešte pred prezimovaním sa čiastočne rozliezajú. Prezimujú v úkrytoch, ktoré si húsenice spriadajú so suchých rastlinných zvyškov. Po prezimovaní už žijú jednotlivo. Kukla zavesená hvavou dolu, prichytená na vegetácii za kremaster.
Celkové rozšírenie
Palearktický. Naprieč celou Európou cez Áziu až po Japonsko.
Mezofil, xerotermofil. Pasienky a kvetnaté lúky, rovnako lesné lúky v uzavretých údoliach obkolesené lesom. Xerofilné lesostepné stráne, viate piesky. Nevyhýba sa však ani podmáčaným lúkam, prechodným a hlbokým rašeliniskám.
Rozšírenie na Slovensku
Okrem poľnohospodársky intenzívne využívanej a urbanizovanej krajiny široko rozšírený druh. Od nížin až do hôr okrem alpínskeho pásma.
SourceDescription
lepidoptera.sk/melitaea_athalia