Vytlačiť

vrzúnik štvorškvrnný

vrzúnik štvorškvrnný

Morimus funereus Mulsant, 1863

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

100 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

vzácny (Rare)

TaxOriginCode:

12


Morfológia

Veľký, 20 − 38 mm dlhý, zavalitý fuzáč čiernej farby. Tykadlá samčekov sú výrazne dlhšie ako tykadlá samičiek. štít je širší ako dlhší, po stranách s mohutnými kužeľovitými ostrými výrastkami. Krovky sa v zadnej polovici mierne zužujú, majú vrásčitý, zrnito bodkovaný povrch. Medzi bodkami sú krátke strieborno-šedé chĺpky, na každej krovke sú dve takmer pravidelne štvorcové zamatovo čierne škvrny. Krídla nie sú vyvinuté.

Ekológia

Je to polyfágny (konzumujúci potravu mnohých typov) druh, ktorého larvy sa živia drevomrôznych listnatých stromov − buk (Fagus), topoľ (Populus), lipa (Tilia), javor (Acer), vŕba (Salix), hrab (Carpinus), dub ( Quercus), najhojnejšie sú na buku lesnom  (Fagus sylvestris). Vývin trvá niekoľko rokov. Imága (dospelé jedince) sa vyskytujú od apríla do augusta, aktívne sú hlavne v noci. Žijú skryto, najčastejšie sa dajú nájsť na skládkach dreva. Cez deň ich môžeme vidieť sedieť na rôznych pahýľoch.

Celkové rozšírenie

Druh obývajúci pôvodne južnú Európu (Taliansko, Slovinsko, Chorvátsko, Bosna a Hercegovina, Srbsko a Čierna hora, Macedónia, Albánsko, Grécko, Bulharsko, Rumunsko, Maďarsko), zasahuje aj do strednej Európy (Rakúsko, Česko, Slovensko) a smerom na východ na Ukrajinu, do Moldavska a Turecka.

Rozšírenie na Slovensku

Na Slovensku sa nepokladá za pôvodný druh. Občas je na naše územie zavlečený dovozom dreva. Preto je jeho výskyt u nás sporný, neuvádzajú sa žiadne územia európskeho významu, na ktorých by sa vyskytoval.

Zaujímavosti

V Európe sa vyskytujú z rodu Morimus 3 druhy − M. asper Sulzer, 1776, M. orientalis Reitter 1894 a M. funereus, ktorý je niektorými autormi pokladaný iba za jeden z troch poddruhov druhu M. asper.

Počet lokalít

3

Priemerná plocha TML

4 406 724 m2

Počet mapovateľov

1

Počet vykonaných návštev na TML

6

Priemerný počet druhov v zázname

4


Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy

Dorcus parallelipipedus (Linnaeus, 1758) (4),Philonthus (Philonthus) cyanipennis Fabricius, 1792 (3),Rhysodes sulcatus (Fabricius, 1787) (3),Triplax (Platichna) collaris (Schaller, 1783) (3),Oxyporus maxillosus Fabricius, 1792 (1),Oxylaemus cylindricus (Panzer, 1796) (1),Otiorhynchus (Dorymerus) obsidianus Boheman, 1843 (1),Lucanus cervus (Linnaeus, 1758) (1),Isorhipis nigriceps (Mannerheim, 1823) (1),Cucujus cinnaberinus (Scopoli, 1763) (1)


Stav ochrany druhu na ÚEV

Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR


Stav ochrany druhu na bioregióne

ALP:
100.0%

Celkový stav ochrany druhu na bioregióne

ALP:
Zlá
 

Výhliadky biotopu druhu do budúcnosti na bioregióne (%)

ALP:
66.7% 33.3%

Celkové výhliadky biotopu druhu do budúcnosti na bioregióne

ALP:
Nevyhovujúca
 

Kvalita biotopu druhu na lokalite na bioregióne (%)

ALP:
66.7% 16.7% 16.6%

Celková kvalita biotopu druhu na lokalite na bioregióne

ALP:
Nevyhovujúca
 

Kvalita populácie druhu na lokalite na bioregióne (%)

ALP:
16.7% 83.3%

Celková kvalita populácie druhu na lokalite na bioregióne

ALP:
Zlá
 

Stav ochrany druhu

Stav ochrany druhu za ÚEV