syseľ pasienkový
syseľ pasienkový
Spermophilus citellus (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
1 000 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Morfológia
Vyznačuje sa kratším telom na nízkych nohách a nie dlhým osrsteným chvostom. Zadné chodidlá má z veľkej časti pokryté chlpmi. Sfarbenie na chrbte je žltohnedé, hrdzavohnedé alebo pieskovo šedožlté s nejasnými svetlými škvrnami. Spodná časť tela býva jednofarebne žltá, len brada, krk a tiež úzke prúžky okolo veľkých čiernych očí sú biele. Má pomerne malé ušnice.
Ekológia
Druh pôvodne žil predovšetkým na pastvinách, lúkach, medziach, medzi terasami polí, v násypoch železníc a ciest, na úhoroch a v kultúrnej stepi, kde uprednostňoval polia s viacročnými krmovinami. V súčasnosti zväčša obýva trávnaté plochy, ktoré obhospodaruje človek, ako sú letiská, pasienky, golfové ihriská, hrádze atď. Je to denný hlodavec žijúci v kolóniách, ktoré na našom území majú zväčša niekoľko desiatok až stoviek jedincov a už ojedinele niekoľko tisíc jedincov. Zimný spánok dospelých jedincoch trvá od augusta (mláďat začína asi o mesiac neskôr) do marca až apríla. Živí sa predovšetkým zelenými časťami rastlín, ich semenami a obilím. Malú časť potravy tvorí živočíšna zložka, predovšetkým hmyz a jeho larválne štádiá, príležitostne aj vtáky. Sysle sa pária v nasledujúcich dňoch po prebudení zo zimného spánku, gravidita trvá približne 28 dní a samice rodia raz do roka od apríla do júna 1 - 11 holých a slepých mláďat. Môžu sa dožiť 6 - 8 rokov.
Celkové rozšírenie
Druh žije v strednej, juhovýchodnej Európe a Malej Ázii - Turecku.
Rozšírenie na Slovensku
Hlodavec na našom území má roztrúsené, mozaikovité rozšírenie v oblasti nížin, pahorkatín západoslovenského a južnej časti stredoslovenského regiónu, v kotlinách a priľahlých územiach v oblastiach Horehronia, Spiša, Šariša, v Slovenskom krase, Košickej kotline a Východoslovenskej nížine.
Druh sa vyskytuje na 17 územiach európskeho významu.
Faktory ohrozenia
Likvidácia pasienkov.
Počet lokalít
34
Priemerná plocha TML
1 148 836 m2
Počet mapovateľov
27
Počet vykonaných návštev na TML
368
Priemerný počet druhov v zázname
1
Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy
Microtus arvalis (Pallas, 1779) (9),Buteo buteo (Linnaeus, 1758) (2),Mustela nivalis Linnaeus, 1766 (2),Pernis apivorus (Linnaeus, 1758) (1),Apodemus sylvaticus (Linnaeus, 1758) (1),Emberiza citrinella Linnaeus, 1758 (1),Emberiza calandra Linnaeus, 1758 (1),Corvus corax Linnaeus, 1758 (1)