tetrov hoľniak
tetrov hoľniak
Tetrao tetrix (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
3 220 EUR
Morfológia
Samec je sfarbený čierno, s modravým kovovým leskom na prednej časti tela a kostrči. Nad očami má krvavočervené rohovité „vankúšiky". Lakťové letky sú tmavohnedé, na krídle je nápadný biely pás. Biela farba je v základe malých a veľkých krídlových kroviek, belavé sú spodné krídlové a chvostové krovky. Samica má hlavu sýtohnedú s čiernymi kvapkovými škvrnami na temene. Horná časť krku, vrchné krídlové krovky, kostrč a chvost sú hnedé, s priečnymi tmavohnedými škvrnami. Na vrchných krídlových krovkách sú ojedinelé biele škvrny. Spodná časť tela je hnedá, tmavo priečne pruhovaná , na prsiach a bokoch s bielymi lemami pier. Hmotnosť samcov sa pohybuje v rozmedzí 1 210 - 1 500 g, samíc 810 - 2 500 g.
Ekológia
Obýva listnaté, zmiešané a ihličnaté lesy a otvorené priestory s rozptýlenými stromami a kríkmi, rúbane, rašeliniská, vresoviská a hole pri hornej hranici lesa. Od polovice marca do mája prebieha tok na tokaniskách, ktoré bývajú často stále počas viacerých rokov. Napriek údajom o polygamii sa dokázalo, že väčšina samíc sa pári len s jedným samcom. Hniezdenie prebieha na zemi, obyčajne v kotlinke v priestore rôznych rastlín alebo krovín. Znáška je kladená v priebehu mája až júna, máva 6 - 10 vajec, ktoré na svetlo žltohnedom podklade, vzácnejšie červenkastom alebo okrovom, majú drobné husté tmavohnedé škvrny, takmer pravidelne rozložené po celom povrchu škrupiny. Samica sedí na vajciach 25 - 29 dní a mláďatá opúšťajú hniezdo hneď po vysušení. Do veku 6 týždňov prespávajú na zemi, neskôr na stromoch a v rodinách sa držia do konca augusta až septembra. Potrava je väčšinou rastlinná, najrôznejšie vegetatívne a generatívne časti rastlín, drevín, rôzne bobule, plody, semená, výhonky, listy atď. a zo živočíšnej potravy je to hmyz, mravce, pavúky. Druh je stály.
Celkové rozšírenie
Druh sa vyskytuje v palearktickej oblasti a od súvislého areálu smerom na juh vo vyšších polohách hôr žijú reliktné populácie. Vo väčšine európskych krajín má populačný trend mierne až výrazne klesajúcu tendenciu.
Rozšírenie na Slovensku
Hniezdi predovšetkým v pohoriach a kotlinách severnej a severovýchodnej časti nášho územia.
Podľa národného zoznamu chránených vtáčích území druh hniezdi na 7 chránených vtáčích územiach.
Faktory ohrozenia
Hlavným faktorom, ktorý prispel k ohrozeniu existencie druhu, je likvidácia alebo narušenie jeho pôvodných biotopov a tokanísk, rýchly rozvoj turizmu v horských oblastiach, zber lesných plodín a neposlednom rade aj odstrel. Občas hynie aj na lanách výťahov a lyžiarskych vlekov.
Stav ochrany druhu na ÚEV
Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR