chriašteľ (chriašť) bodkovaný

chriašteľ (chriašť) bodkovaný
Porzana porzana (Linnaeus, 1766)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
2 000 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Morfológia
Je to vták veľkosti drozda, má červenožltý zobák kratší ako hlavu. Základné sfarbenie je hnedé, na brušnej strane s bielym priečnym vlnkovaním, na chrbtovej s čiernymi a bielymi škvrnami. Na hlave a časti krku je podkladová farba sivomodrastá. Pri mykaní chvostom sú nápadné žlté podchvostové krovky. Nohy sú zelené. Žije veľmi skryto a je ho len veľmi zriedkavo možné zazrieť, preto jeho prítomnosť na lokalite signalizuje viac jeho hlas - akoby opakované švihanie bičom. Hmotnosť sa pohybuje v rozmedzí 70 - 130 g.
Ekológia
Na jar sa objavuje od konca marca, prevažne v apríli až máji. Hniezdnym prostredím sú močiare rôznych typov, rybníky, vodné nádrže a kanále s hustými porastami vodných rastlín. Dokáže žiť aj na menších vhodných lokalitách ako ostatné druhy chriašteľov. Hniezda bývajú umiestnené v dolných častiach najhustejších trsov ostríc a pod., pri vode alebo aj nad zemou. Znášku zvykne tvoriť 7 - 13 vajec hnedastožltej farby s tmavými, ostro ohraničenými škvrnami. Mláďatá sa liahnu po 18 - 21 dňoch. Niekoľko hodín po vyliahnutí posledného mláďaťa sú odvádzané preč od hniezda a rodičia sa o ne starajú 5 - 6 týždňov. Druh sa živí prevažne živočíšnou, v menšej miere aj rastlinnou potravou, ktorú zbiera v močiarnom prostredí. Je to ťažný vták, na zimoviská odlieta od júla do septembra do tropickej Afriky.
Celkové rozšírenie
Má palearktické rozšírenie s centrom v Európe, na východe zasahuje do Strednej Ázie. Trvalý populačný pokles sa prejavuje v polovici európskych krajín.
Rozšírenie na Slovensku
Na našom území bolo jeho hniezdenie zistené od nížin do nadmorskej výšky 615 m. Hniezdi na niektorých lokalitách v okolí Oravskej priehrady, v Turčianskej, Ipeľskej, Rimavskej, Lučenskej kotline, Cerovej vrchovine v alúviu rieky Moravy, na Východoslovenskej a Podunajskej rovine.
Podľa národného zoznamu chránených vtáčích území druh hniezdi na 9 chránených vtáčích územiach.
Faktory ohrozenia
Hniezdiská sú ohrozované likvidáciou mokradí a ich brehových porastov. Pri migrácii často hynú nárazom do drôtov a iných prekážok
Počet lokalít
52
Priemerná plocha TML
2 137 706 m2
Počet mapovateľov
29
Počet vykonaných návštev na TML
165
Priemerný počet druhov v zázname
16
Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy
Rallus aquaticus Linnaeus, 1758 (87),Anas platyrhynchos Linnaeus, 1758 (86),Ardea cinerea Linnaeus, 1758 (76),Locustella luscinioides (Savi, 1824) (71),Cygnus olor (Gmelin, 1789) (70),Fulica atra Linnaeus, 1758 (64),Luscinia megarhynchos Brehm, 1831 (62),Gallinula chloropus (Linnaeus, 1758) (59),Acrocephalus arundinaceus (Linnaeus, 1758) (58),Sturnus vulgaris Linnaeus, 1758 (58)