Chriašt malý
Chriašt malý
Porzana parva (Scopoli, 1769)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
2 000 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Morfológia
Malý vták dosahujúci veľkosť škorca. Vďaka vysokým nohám, ktoré sú zelenej farby, pôsobí však väčším dojmom. Z vrchnej strany tela je matne hnedý, s čiernymi škvrnami a malým množstvom bielych škvŕn. Hlavu a spodnú časť tela má samec modrastosivú, samica bielobéžovú. Podchvostové krovky sú čierno-bielo priečne pruhované. Zobák je žltý, na báze červený. Dosahuje hmotnosť 42 - 64 g. Pre veľmi skrytý spôsob života sa jeho prítomnosť dá zistiť viac na základe hlasových prejavov.
Ekológia
Na jar sa zvykne objavovať od apríla. Druh obýva rozsiahlejšie močiare a stojaté vody s hustými porastami trsti, pálky, ostríc a s trvalou prítomnosťou vody. Hniezdo býva v hustej vegetácii. Znášku zvykne tvoriť 6 - 8 žltkastošedých vajec s tmavšími škvrna-mi. Na zahrievaní znášky sa podieľajú obaja partneri počas 15 - 21 dní. Rodičia mlaďatá na hniezde zahrievajú a kŕmia, ale tie dokážu pri vyrušení už prvý deň po vyliahnutí rýchle opustiť hniezdo. Schopné letu bývajú až po 44 dňoch. Potrava je prevažne živočíšna, tvorí ju najmä rôzny hmyz žijúci pri vode, mäkkýše, červy. Z menšej časti ju tvoria aj časti rastlín a semená. Na zimoviská odlieta koncom leta - od júla do septembra. Zimuje v oblasti východnej Afriky, niekedy aj v oblasti Stredomoria.
Celkové rozšírenie
Má palearktické rozšírenie. Celkovo jeho stavy koncom minulého storočia poklesli o štvrtinu.
Rozšírenie na Slovensku
Vzhľadom na spôsob života sú údaje o rozšírení a bionómii druhu na našom území nedostačujúce. Hniezdi od nížin do nadmorskej výšky 500 m v rozsiahlejších mokradiach. Hniezdenie bolo zistené hlavne v južných častiach Borskej nížiny, Východoslovenskej a Podunajskej roviny, v Košickej, Ipeľskej a Lučenskej kotline a Hronskej pahorkatine.
Podľa národného zoznamu chránených vtáčích území druh hniezdi na 10 chránených vtáčích územiach.
Faktory ohrozenia
Hlavnými negatívnymi faktormi je likvidácia mokradí, kosenie a likvidácia pálky a trsti, človekom podmienené kolísanie vodnej hladiny v čase hniezdenia.
Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR