Vytlačiť

volavka biela( beluša veľká)

volavka biela( beluša veľká)

Egretta alba (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh národného významu

Spoločenská hodnota

4 000 EUR


Morfológia

Volavka biela má čistobiele operenie. Zobák a nohy má čierne, mimo hniezdneho obdobia má žltý zobák. Podobne ako volavka striebristá má v období rozmnožovania ozdobné perá na chrbte, na rozdiel od volavky striebristej jej však chýbajú predĺžené perá na hlave. Dosahuje hmotnosť 960 - 1 178 g.

Ekológia

Zvykne hniezdiť jednotlivo alebo v koló­niách v mokraďových ekosystémoch s hustými poras­tami najmä trsti. Niekedy vytvára kolónie aj s inými druhmi vtákov, predovšetkým z čeľade volavkovi-tých. Hniezdenie prebieha od apríla a mája až do júla. Hniezda si stavia v trsti alebo na krovinách a stro­moch, podľa možnosti v bezpečnej výške nad vodou. V znáške býva 3 - 5 modrastých vajec, ktoré zahrie­vajú rodičia 25 - 26 dní. Obaja rodičia kŕmia mláďatá na hniezde výhradne živočíšnou potravou - hlavne rybami, ale aj obojživelníkmi, plazmi a vodným hmyzom. Trojtýždňové mláďatá sa dokážu rozliezať po okolitej vegetácii. Mláďatá sa stávajú schopné letu vo veku cca 6 týždňov. Mimo hniezdenia sa vyskytuje druh často na mnohých lokalitách najčastejšie v okolí tokov a na poliach. Občas boli zaznamenané relatív­ne vysoké počty (nad 100 jedincov) tohto druhu naj­mä v nive rieky Moravy. Druh na našom území často aj zimuje, najmä v povodiach väčších riek. Vyskytuje sa hojne na poliach, kde loví hlavne hraboše poľné, ale aj iné živočíchy.

Celkové rozšírenie

Žije v miernom a tropickom pás­me celého sveta a areál druhu je veľmi nesúvislý.

Rozšírenie na Slovensku

Druh hniezdi predovšet­kým na východnom Slovensku na rybničnej sústave medzi Iňačovcami a Senným. Prvé hniezdenie tam bolo zaznamenané v roku 1989. Nárast počtu hniezd­nych párov nastal v roku 1990, odkedy v oblasti hniezdilo striedavo niekoľko desiatok párov. V roku 1998 sa hniezdiace vtáky presunuli na Remetský a Vysocký rybník. Možnosť hniezdenia na západnom Slovensku na Parížskych močiaroch nebola potvrdená. Nehniezdiace jedince je možné pozorovať čoraz častejšie takmer na všetkých vhodných rybníkoch a vodných nádržiach a pri väčších tokoch počas celého roku, ale najmä v letnom období.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích úze­mí druh hniezdi na 1 chránenom vtáčom území.

Faktory ohrozenia

Obmedzené hniezdenie vyplý­va predovšetkým z úbytku mokraďových ekosystémov. Takmer všetky vhodné lokality sú využívané aj ľuďmi, čo obmedzuje možnosti hniezdenia nielen pre tento druh. Nie zriedkavo dochádza aj k nelegálnemu odstrelu druhu.

Zaujímavosti

V poslednom období zaregistrovali niekoľkí ornitológovia volavku bielu juhoázijskú (Casmerodius albus modesta), ktorá má červené nohy a zelené sfarbenie okolo zobáka. Bežne hniezdi v Indii, Číne, Japonsku, Austrálii a na Novom Zélande.