Labuť spevavá
Labuť spevavá
Cygnus cygnus (Linnaeus, 1758)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
1 000 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
! význam kódu nebol zistený
Morfológia
Veľký vodný vták s hmotnosťou 6 400 - 12 900 g. Dospelé vtáky sú snehobielej farby, mladé vtáky šedohnedé. Koniec zobáka je čierny, pri hlave žltý, pritom žltá vybieha klinovito dopredu.
Ekológia
Hniezdi v prostredí mokradí. V hniezdach býva obvykle 4 - 6 žlkastobielych až okrových vajec, ktoré samica zahrieva 31 - 40 dní. Mláďatá dokážu lietať po 78 - 96 dňoch a pohlavnú zrelosť dosahujú až v 4. roku života. Labute spevavé sa živia takmer výlučne rastlinnou potravou, hlavne vodnými rastlinami a trávou, ich zelenými časťami a semenami. Väčšinou len mláďatá prijímajú z malej časti živočíšnu potravu. Ako napovedá meno tohto druhu, druh sa pomerne zvučne ozýva, často počas letu aj na vode. Je to sťahovavý druh, ktorý migruje a zimuje popri pobrežiach severozápadnej Európy, pri Kaspickom, čiernom mori a vo Východnej Ázii. Zatúlané vtáky boli zistené napr. až po severnú Afriku a Indiu a v USA.
Celkové rozšírenie
Druh je rozšírený v palearktickej oblasti prevažne v boreálnej zóne. Rozšírenie v Európe bolo v minulom storočí negatívne ovplyvnené najmä prenasledovaním človekom, pričom sa areál posúval na sever. Po zavedení ochranárskych opatrení sa početnosť druhu po roku 1950 začala zase zvyšovať.
Rozšírenie na Slovensku
Naším územím pravidelne migruje a zimuje na ňom, aj keď len v malých počtoch. Zvykne sa vyskytovať od októbra do mája v blízkosti stojatých aj tečúcich väčších vôd, na poliach s oziminami, repkou a lucernou, najmä keď nie je sneh. Výška snehovej pokrývky a rozsah zamrznutia vôd ovplyvňujú dĺžku zotrvania na lokalite. V niektorých prípadoch sa jedince zdržiavali na jednej lokalite aj dlhšie (niekoľko mesiacov). Výskyt počas hniezdneho obdobia v oblasti Ipľa súvisí s jeho hniezdením na maďarskej strane. Na Slovensku boli zaregistrované výskyty labutí spevavých v nadmorskej výške 130 - 560 m prevažne v nížinách a kotlinách. Bývajú pozorované ojedinelé jedince alebo malé skupinky v počte okolo 2 - 6 jedincov. Druh sa v národnom zozname chránených vtáčích území neuvádza, pretože na území Slovenska nehniezdi.
Faktory ohrozenia
Druh je na našom území ohrozovaný nelegálnym odstrelom.