Vytlačiť

Labuť spevavá

Labuť spevavá

Cygnus cygnus (Linnaeus, 1758)

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

1 000 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

! význam kódu nebol zistený


Morfológia

Veľký vodný vták s hmotnosťou 6 400 - 12 900 g. Dospelé vtáky sú snehobielej farby, mladé vtáky šedohnedé. Koniec zobáka je čierny, pri hlave žltý, pritom žltá vybieha klinovito dopredu.

Ekológia

Hniezdi v prostredí mokradí. V hniezdach býva obvykle 4 - 6 žlkastobielych až okrových vajec, ktoré samica zahrieva 31 - 40 dní. Mláďatá dokážu lietať po 78 - 96 dňoch a pohlavnú zrelosť dosahujú až v 4. roku života. Labute spevavé sa živia takmer vý­lučne rastlinnou potravou, hlavne vodnými rastlinami a trávou, ich zelenými časťami a semenami. Väčšinou len mláďatá prijímajú z malej časti živočíšnu potravu. Ako napovedá meno tohto druhu, druh sa pomer­ne zvučne ozýva, často počas letu aj na vode. Je to sťahovavý druh, ktorý migruje a zimuje popri pobre­žiach severozápadnej Európy, pri Kaspickom, čier­nom mori a vo Východnej Ázii. Zatúlané vtáky boli zistené napr. až po severnú Afriku a Indiu a v USA.

Celkové rozšírenie

Druh je rozšírený v palearktickej oblasti prevažne v boreálnej zóne. Rozšírenie v Európe bolo v minulom storočí negatívne ovplyvnené najmä prenasledovaním človekom, pričom sa areál posúval na sever. Po zavedení ochranárskych opatrení sa po­četnosť druhu po roku 1950 začala zase zvyšovať.

Rozšírenie na Slovensku

Naším územím pravidelne migruje a zimuje na ňom, aj keď len v malých počtoch. Zvykne sa vyskytovať od októbra do mája v blízkosti stojatých aj tečúcich väčších vôd, na poliach s ozimi­nami, repkou a lucernou, najmä keď nie je sneh. Výška snehovej pokrývky a rozsah zamrznutia vôd ovplyvňu­jú dĺžku zotrvania na lokalite. V niektorých prípadoch sa jedince zdržiavali na jednej lokalite aj dlhšie (niekoľ­ko mesiacov). Výskyt počas hniezdneho obdobia v ob­lasti Ipľa súvisí s jeho hniezdením na maďarskej strane. Na Slovensku boli zaregistrované výskyty labutí speva­vých v nadmorskej výške 130 - 560 m prevažne v níži­nách a kotlinách. Bývajú pozorované ojedinelé jedince alebo malé skupinky v počte okolo 2 - 6 jedincov. Druh sa v národnom zozname chránených vtáčích území neuvádza, pretože na území Slovenska nehniezdi.

Faktory ohrozenia

Druh je na našom území ohrozo­vaný nelegálnym odstrelom.