Vytlačiť

orol krikľavý

orol krikľavý

Aquila pomarina Brehm, 1831

Územia na mape

Záznamy výskytu a monitoringu


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

3 220 EUR

Ohrozenosť podľa červeného zoznamu

zraniteľný (VU = Vulnerable)


Morfológia

Veľký dravec so zavalitým telom, do­spelé samice sú ako mnohé druhy dravcov väčšie ako samce, v priemere vážia 1 450 - 2 160 g, samce 1 067 - 1 384 g. Samec aj samica sú celé hnedé, na chrbto­vej strane a hlave svetlohnedé. Spodná časť tela nie­ktorých jedincov je svetlejšia. Zobák je modročierny, pri koreni takmer rovný, dopredu prechádza do silné­ho háku. Nohy sú pomerne krátke, žlté, s mohutnými pazúrmi. Chvost je zaokrúhlený.

Ekológia

Typickým prostredím sú nízke až stred­ne vysoké zalesnené pohoria s rozsiahlymi lúkami, pasienkami. Optimálnym prostredím je mozaika lesov, lúk a pasienkov alebo okraje súvislejších lesov susediacich s poliami. Jarný prílet obyčajne prebie­ha od prvej polovice apríla. Hniezdo je postavené na strome, vzácne hniezdi na zemi, prípadne na ska­le. V znáške bývajú obvykle 2 vajcia (zriedka 1 alebo 3), ktoré majú základnú farbu belavú alebo žltkastú, niekedy zelenkastú. Na nich sú žltohnedé, červe-nohnedé alebo fialovošedé škvrny. Drobné škvrny sú hustejšie, rovnomerne rozložené po celom po­vrchu, väčšie škvrny sú riedke a bývajú sústredené na ostrom alebo tupom póle (vajca). Dĺžka zahrieva­nia znášky je 38 - 40 dní. Úspešné vyvedenie dvoch mláďat je však ojedinelé. Potravu tvoria predovšet­kým drobné cicavce, ďalej vtáky, plazy obojživelníky a hmyz. Samec loví potravu, samica kŕmi mláďatá, ktoré začínajú lietať vo veku 8 týždňov. Druh je prísne sťahovavý, na zimu odlieta cez Balkán a Malú Áziu do Afriky. Juvenilné (mladé) jedince pohlavne dospievajú až po 4. roku života. Najvyššieho zná­meho veku, viac ako 26 rokov, sa dožil okrúžkovaný vták vo voľnej prírode.

 

Celkové rozšírenie

Vyskytuje sa v centrálnej časti palearktickej oblasti a v orientálnej oblasti.

Rozšírenie na Slovensku

Územie Slovenska pred­stavuje západnú hranicu súvislého rozšírenia. Hniezdi najmä v nadmorských výškach 300 - 700 m, ale ziste­né boli aj vyššie položené hniezda. Celkove sa odha­duje početnosť na 800 - 900 hniezdnych párov.

Podľa národného zoznamu chránených vtáčích úze­mí druh hniezdi na 14 chránených vtáčích územiach.

Faktory ohrozenia

Druh ohrozuje intenzívna ťažba dreva v hniezdnom období, vyrušovanie ľuďmi počas hniezdenia a nelegálny odstrel. Celkove je však populá­cia druhu u nás stabilizovaná.

Zaujímavosti

Vzhľadom na blízku príbuznosť s or­lom hrubozobým dochádza k vytváraniu zmiešaných párov a hybridizácii (kríženiu) oboch druhov.