mlok dunajský
mlok dunajský
Triturus dobrogicus (Kiritzescu, 1903)
Územia na mape
Záznamy výskytu a monitoringu
Chránenosť
Biotop/druh európskeho významu
Spoločenská hodnota
800 EUR
Ohrozenosť podľa červeného zoznamu
zraniteľný (VU = Vulnerable)
Morfológia
Dospelé samice dosahujú dĺžku do 160 mm, samce sú asi o 20 mm menšie. V porovnaní s mlokom hrebenatým (Triturus cristatus) má menšiu a užšiu hlavu, dlhšie telo a kratšie končatiny. Chrbát je hnedočierny až červenohnedý, na bokoch tela s drobnými bielymi bodkami. Na chrbte a bokoch majú tmavé oválne nepravidelné škvrny. Brucho je oranžovočervené s hnedočiernymi škvrnami, ktoré môžu splynúť do pásov. Chrbtový hrebeň samcov je v čase párenia vysoký a vpredu dosahuje až pred úroveň očí, nad koreňom chvosta je prerušený. Samiciam chrbtový hrebeň chýba, na jeho mieste býva často hrdzavý až červenkastý stredový prúžok.
Ekológia
Reprodukčné lokality sú stojaté, hlbšie vodné nádrže, jazierka, jamy, kanále a pod. Vyhýba sa zarybneným vodám. Žije v lesoch aj odlesnenej krajine, kde počas suchozemského spôsobu života nachádza dostatok úkrytov. Potravu dospelých jedincov tvorí väčšinou hmyz, drobné larvy a vajíčka obojživelníkov, larvy sa živia väčšinou zooplanktónom. Pária sa asi 3 týždne po začatí jarnej aktivity, spravidla v marci až apríli. Samica kladie v priemere 150 - 200 vajíčok. Metamorfóza lariev nastáva približne po 3 mesiacoch larválneho vývoja.
Celkové rozšírenie
Druh sa vyskytuje len v Európe v povodiach riek Dunaj a Dnester. Rozšírený je od dolného Rakúska, juhovýchodnej Moravy cez juhozápadné a južné oblasti Slovenska, Maďarsko, juhozápadnú Ukrajinu, severné Chorvátsko po Rumunsko, Moldavsko a Bulharsko.
Rozšírenie na Slovensku
Mlok dunajský žije v nížinných oblastiach západného, východného a ostrovčekovite v južných oblastiach stredného Slovenska. Prevažná väčšina lokalít je v nadmorskej výške od 100 do 200 m.
Druh sa vyskytuje na 19 územiach európskeho významu.
Faktory ohrozenia
Na zachovanie druhu v niektorých oblastiach je potrebné už v súčasnosti budovať náhradné biotopy vyhĺbením vhodne situovaných hlbších jám (v blízkosti zanikajúcich lokalít) s dostatkom spodnej vody a bez ichtyofauny.
Počet lokalít
25
Priemerná plocha TML
1 460 993 m2
Počet mapovateľov
10
Počet vykonaných návštev na TML
107
Priemerný počet druhov v zázname
2
Najčastejšie sa vyskytujúce sprievodné druhy
Rana esculenta Linnaeus, 1758 (30),Bombina bombina (Linnaeus,1761) (16),Rana ridibunda Pallas, 1771 (10),Triturus vulgaris (Linnaeus, 1758) (9),Hyla arborea (Linnaeus, 1758) (6),Rana dalmatina Bonaparte, 1840 (6),Egretta alba (Linnaeus, 1758) (4),Lissotriton vulgaris (Linnaeus, 1758) (4),Natrix natrix (Linnaeus, 1758) (4),Pelobates fuscus (Laurenti, 1768) (4)