Vytlačiť

plotica perleťová

plotica perleťová

Rutilus frisii


Chránenosť

Biotop/druh európskeho významu

Spoločenská hodnota

500 EUR


Morfológia

Dorastá až do 70 cm celkovej dĺžky a hmotnosti 8 kg. Najvyšší zistený vek bol 12 rokov. Má vretenovité, na priečnom priereze takmer kruho­vé telo. Malou hlavou a polospodnými až spodnými ústami sa podobá plotici lesklej, zavalitým a takmer valcovitým telom zasa jalcovi hlavatému. Od obi­dvoch predchádzajúcich druhov plotíc sa líši rovným okrajom chrbtovej a análnej plutvy. Predné pažeráko-vé zuby sú krátke a oblé, zadné majú štíhly krčok a sú zakončené tupým háčikom. Žiabrové paličky sú krát­ke. Zadná komora plynového mechúra je zahrotená. Brušná výstelka (peritoneum) je tmavá s čiernymi škvrnami. Na chrbte za hlavou nemá typickú preliačeninu ako naše ostatné plotice. Základňa chrbtovej a brušnej plutvy začínajú na jednej úrovni. Hlava tvorí 20 - 22 % dĺžky tela. Chrbát je čiernozelený, boky sú svetlejšie, brucho má strieborný lesk. Chrbtová plu­tva, chvostová plutva a prsné plutvy sú sivé, brušné plutvy a análna plutva sú svetločervenkasté. Brušná strana má v čase neresu červenkastý lesk.

Ekológia

Hornodunajská populácia žije v malých húfoch v hlbokej vode jazier. Je to bentopelagický druh. Zdržiava sa v hĺbke až 50 a viac metrov. Po­hlavne dospieva v treťom až piatom roku. Neresí sa v apríli až máji. Samce majú na hlave a na chrbte neresové vyrážky. Na neres migruje do prítokov, kde vyhľadáva plytké štrkové, mierne prúdiace úseky. Potomstvo neochraňuje. Z ikier nakladených do štrkového podkladu sa liahnu larvy asi o 10 dní. Larvy a mlaď sa živia zooplanktónom, ale aj rastlinnou po­travou a larvami hmyzu. Dospelé jedince požierajú predovšetkým mäkkýše, kôrovce a ostatné bentické organizmy.

Celkové rozšírenie

Euroázijský druh. Nominátny poddruh plotice perleťovej (Rutilus frisii frisii) žije v brakických vodách na severe Čierneho a Azovského mora. Na neres migruje na neresiská hore prúdom Dunaja, Dnepra Dnestra, Donu. Poddruh plotice per­leťovej hornodunajskej (Rutilus frisii meidingeri) žije v alpských jazerách systému horného Dunaja.

Rozšírenie na Slovensku

Tento druh sa na Sloven­sku takmer nevyskytuje. Jediný úlovok v Dunaji je náhodný a tento jedinec bol pravdepodobne splave­ný vysokou vodou z horného Dunaja. Neuvádzajú sa nijaké územia európskeho významu, v ktorých by sa druh vyskytoval.

Faktory ohrozenia

Tento druh by nemal byť po­važovaný za súčasť slovenskej ichtyofauny, preto nemôžu existovať faktory ohrozenia na Slovensku. V Bavorsku je plotica perleťová celoročne chránená a je ohrozovaná znečistením vôd.

Zaujímavosti

Tento druh je súčasťou ichtyofauny Slovenska na základe jediného nálezu z roku 1975 v Radvani nad Dunajom, kde ho určil prof. Hensel a to ako poddruh plotice perleťovej hornodunajskej (Rutilus frisii meidingeri). Hospodársky význam má ako objekt rybolovu, v Rusku sa loví na priemyselné spra­covanie.

Stav ochrany druhu na ÚEV

Stav ochrany druhu pre kompetencie ŠOP SR


Stav ochrany druhu

Stav ochrany druhu za ÚEV